LvivSeyahat

Ukraine- Lviv

Lemberg, Leopolis ve nihayet Lviv.

O’na aşık olmamak için bir bahaneniz olamaz.

Lviv Hakkında Genel Bilgiler

Ülke

Ukrayna

Dil

Ukraynaca- İngilizce seviyesi Türkiye’den bir tık iyi.

Para Birimi

Grivna

Time Zone

Kış: +1 Yaz +2

Telefon Kodu

+380

Priz Tip C- Tip F – Voltaj 220 – 50 Hz

Legends of old Lviv

Lviv, orta çağdan günümüze korunmuş yapısı ile yaşanması gereken şehirlerden biri. Bir iki gün ayırın yeter diyenlerin yanıldığı, herkesin gittiği yerleri gezenlerin asla keşfedemeyeceği kadar gizemi içinde barındıran bir şehir. Bilinen ve bilinmeyen yönleriyle keşfetmeye başlayalım.

Ulaşım


Belediye Binası ve Saat Kulesi

Lviv’e 1357’de Magdeburg (Kasaba,şehir) hakları verildikten sonra bina belediye yönetimi için ahşap olarak inşa ediliyor. 1381’de yanınca taştan yeniden inşa ediliyor. 1619’da gözetleme kulesi ekleniyor. Savaş ve ayaklanmalarda yıkılıyor. 1851’de tadilat gördükten sonra günümüzdeki halini alıyor. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan bu yapı 2000’li yıllardan beri ziyaretlere açık. Lviv’in merkezi Rynok, Rynok’un merkezi bu binadır. Etrafında en popüler cafe, loknata ve dükkanların bulunduğu bir merkez. Şehrin bir numaralı simgesi. Kulenin üzerinde bir saat mekanizması ve buna bağlı çan var. Lviv’e gelip buraya dar merdivenlerden çıkmadan dönülmez. Yukarıda şehrin tüm güzelliğini gözler önüne seren bir seyir terası sizi bekliyor.


Lviv Opera ve Bale Tiyatrosu

1895 yılında Galiçya’nın başkentinde büyük bir şehir tiyatrosunun kurulması gerektiği fikri ortaya atıldı. Yapılan yarışmada bağımsız bir jüri tarafından Zygmunt Gorgolewski’nin tasarımı seçildi çünkü Gorgolewski, binayı yapacak yer olmamasına rağmen şehrin merkezinde konumlandırmayı planlayarak jüriyi şaşırttı. Poltva Nehri’ni yeraltına almayı önerdi ve binayı dünyada tek nehir üzerinde inşa edilmiş opera binasını yaptı.

Lviv Opera ve Bale Tiyatrosu, Neo-Rönesans ve Neo-Barok tarzlarının formları ve detayları kullanılarak klasik geleneğe göre inşa edilmiştir. Sıva pervaz ve duvarlar ve çok katmanlı oditoryum tavanlarına yağlıboya tablolar zengin bir görünüm verir. Opera’nın heybetli cephesi, çok sayıda niş, Korint sütunu , pilaster, korkuluk, korniş, heykel, rölyef ve alçı çelenklerle zengin bir şekilde dekore edilmiştir . Ana girişin her iki yanındaki nişlerin içinde Antoni Popiel ve Tadeusz Barącz tarafından yontulmuş alegorik figürler, ilham perileri ve bronz heykellerle süslenmiş.

İçi ve dışı güzelce dekore edilmiş tiyatro, 19. yüzyılın sonlarında Batı Avrupa heykel ve resim sanatlarının merkezi oldu. İç dekorasyon, zamanın en ünlü Polonyalı sanatçılarından bazıları tarafından hazırlandı. Bunlar arasında Stanisław Wójcik (alegorik Şiir, Müzik, Şöhret, Şans, Komedi ve Trajedi heykelleri), Julian Markowski , Tadeusz Wiśniowiecki , Tadeusz Barącz , Piotr Wojtowicz ( Lviv armasını tasvir eden rölyef ), Juliusz-Bełtowski (bas rölyef) of Gorgolewski) ve Antoni Popiel (cepheyi süsleyen Muses heykelleri).

Yılın her zamanı gösteriler var. Güzel bir etkinliğe denk gelirseniz mutlaka plan yapın. Etkinlik takviminden biletinizi alabilirsiniz.


Opera Meydanı

Opera binasının ön cephesinde bulunan merkezi bir park aslında burası. Şehrin tam kalbi diyebiliriz. Genci yaşlısı her yaşa hitap eden etkinliklerin yapıldığı meydan. Konserler, gösteriler, protestolar ve hatta yılbaşı bile burada kutlanmakta.

Sakin kalabildiği zamanlarda ise satranç oynayanların buluşma noktası.


Arsenal Silah Müzesi

Şehir cephaneliği olarak bilinen Arsenal Silah Müzesi – XVII. yüzyılın Bölge Savunma Binası olarak geçmektedir. “Mutlu bir Şehir Barış Zamanında Gelecekteki Güvenliği Hakkında Endişe Edebilir.” yazan tarihi binanın kapılarını araladıktan sonra içeride sizi çok eski zamanlardan günümüze taşınan Silah ve Eşyaları görebilirsiniz. 

Şehir savunması için silah imalatı ve cephane üretim ve depolama işlemleri için kullanılan bina Rönesans Döneminin izlerini taşımaktadır. XVIII. yüzyılda bodrumunda Ukrayna Kazaklarının esirleri tuttuğu yerde bugün şehre gelen misafirlere müzik dinletisi ile bir kafe ortamı yaratılmıştır.  

Bu Tarihi Bina 1981 yılında Müzeye Çevrilerek Döneme Işık Tutan Silah ve eşyalar sergilenmektedir. 

Nasıl Gidilir?

Merkez Rynok Meydanına 400 mt olduğu için yürüyerek gidebilirsiniz.


Art Place

Lviv ulusal sanat galerisi, Ukrayna’nın en zengin müzelerinden biridir, koleksiyonu antik çağlardan günümüze 62 binin üzerinde dünya ve ulusal sanat eseridir. En değerlileri Avrupa sanat koleksiyonları, Lviv heykelleri, VI-XІХ yüzyılların Ukrayna portreleri, ikonları ve mobilyalardır.

Nasıl Gidilir?

Rynok Meydanı’ndan 10 dk lık bir yürüyüş ile ulaşabilirsiniz.


Pravda Beer Theatre

Pravda Bira Tiyatrosu uluslararası ödüllere sahip biralarıyla güzel vakit geçirilebilecek bir dizayna sahip. Alt katı bira fabrikası olan mekan içe doğru balkon teras şeklindeki yapısıyla tüm katların birbirini görmesi sağlıyor. Ortaya konumlandırılmış orkestra sayesinde her katta canlı müzik imkanı oluyor. Orkestra bilindik parçaları kendi yorumlarıyla çalarak misafirlerine unutulmaz vakitler geçirme garantisi veriyor. Mutlaka görülmesi gerekenler arasında en üstlerde.


Kale Turları

Ukrayna’da 62 adet kale – şato bulunuyor. Bunlardan birkaç tanesi Lviv yakınlarında. Bu kalelere günübirlik turlar mevcut. Bir gününüzü ayırarak gezebilirsiniz. Meydana yakın bir çok gezi şirketi var. Ayrıca aşağıdaki linkten aktiviteleri inceleyebilirsiniz.

Benim katıldığım turda 3 kale vardı. Zaten en popülerleri bunlar.

Eğer araç kiraladıysanız ki bu daha ucuza gelebilir aşağıdaki rotayı takip edip kaleleri gezebilirsiniz. Bence en etkileyicisi Pidhirtsi kalesi.

Yol üzerinde Sovyetler’den kalma Soyuz Space Communication Center’ı da göreceksiniz.

1-Olesko Castle

Olesko Kalesi’nin ilk kayıtları, Papa Boniface IX’un Katolik bir piskopos olan Halych’e bu kaleyi hediye ettiği 1327 tarihli bir belgede yer almaktadır. Olesko Kalesi, oval, elli metre yüksekliğinde küçük bir tepenin üzerine kurulmuş. Bir hendek ve onu çevreleyen, kale duvarları ile korunuyor. Kale, farklı zamanlarda Polonya, Litvanya ve Macaristan tarafından zapt edilmiş. Günümüzde o döneme ait eser ve silahların sergilendiği bir müze.

2-Pidhirtsi Castle

Pidhirtsi Kalesi, İtalyan mimar Andrea dell’Aqua tarafından 1635-1640 yılları arasında Kazak şefi için inşa edilmiş. Savunma amaçlı değil eğlence amaçlı yapılan kale 18. yüzyıla kadar Polonyalı askeri liderlerin elinde kalmış. Polonya-Sovyet Savaşı sırasında (1919-1921) kale ciddi şekilde tahrip edilmiş ve II. Dünya Savaşı’ndan sonra tüberküloz hastaları için bir sanatoryuma dönüştürülmüş. 1956’da büyük bir bölümü yıldırımdan dolayı yanmış. Bahçesinde Rönesans Mimarisiyle yapılmış Saint Joseph kilisesi bulunuyor. Halen tadilatta olan yapı yine de gidip görülmesi gereken bir yer.


3-Zolochiv Castle

Zolochiv kalesi, Eski Ruthen kalesinin topraklarında Tatar yolu boyunca Lviv’e doğru giden tüccarları kontrol ve korumak için inşa edilmiş. 1672 yılında Türk ordusu kaleyi işgal etmiş ve kale geri alındıktan sonra esir Türkler kalenin yeniden inşasında çalıştırılmışlar. Sovyetler burada NKVD işkence odası yaparak çeşitli işkenceler yapmışlar. Kale, Çin saraylarının Rönesans mimari komplekslerini, kapı kulesini, burçlu savunma duvarlarını ve bir peyzaj parkını içerir. Kalenin en popüler sergilerinden bazıları, Novosilky köyünden taşınan şifreli yazıtlı taşlardır.


Yeme-İçme

Kumpel

Kumpel Group bir çok cafe, bar, restoran ve lokantaların sahibi olan bir işletme. Lviv’deki en güzel mekanları hep Kumpel olarak görebilirsiniz. Çeşitli lezzetleri keşfedebileceğiniz oldukça kaliteli ve bir tık lüks ihtiyacınızı karşılayacak ve sizi mutlu edeceğinden eminim. Farklı günlerde farklı sanatçıların performanslarıyla özellikle akşam yemekleri için çok iyi bir seçim olacaktır. Galiçya Mutfağının iyi bir temsilcisi. Soğuk günlerde sıcak şarap, sıcak günlerde ise kompost denilen bizim kompostonun daha doğal daha şekersiz ama meyvenin lezzetini yoğun hissettiren farkıyla tadabilirsiniz.

Detaylı bilgi için https://kumpelgroup.com


Mons Pius

Hikayeye göre bir Alman tüccar 13. yy’da eskiden han olan bu yere gelir. Bacağındaki rahatsızlığı nedeniyle uzun süre yürüyemez ve bu handa konaklamak zorunda kalır. Han sahibinin verdiği içkileri içemediği için ona çizimlerini gösterdiği bazı otları bulup bulamayacağını sorar. Han sahibi pekte yabancı olmayan bu otları bularak getir. Alman tüccar bu otları kullanarak Lemberg’in ilk birasını yapar. Lemberg bira daha sonra üretimi genişleyerek tüm dünyada tanınan br bira olur.

İşte bu han şimdi önümüze MonsPius olarak çıkıyor. Mükemmel etleri ile bir et lokantası. Lemberg birasını tadabileceğiniz, yudumlarken o tarihi size hissettirecek bir mekan.


Fixage Cafe

Lviv’de tematik kafe çok fazla ve Fixage bunun en iyi örneklerinden biri. Duvarlar komple tarihi fotoğraf makineleriyle donatılmış. Tam bir Müze Kafe. Mutlaka ama mutlaka gidilmesi gereken bir yer.


Cabinet

Harika tatlılarıyla kitapların içinde kahvenizi yudumlamak ve doğa sesleriyle hayallere dalmak için çok güzel bir mekan.

3 thoughts on “Ukraine- Lviv

 • Davut BELER

  Bebeğimmmmm. Parti kur oy verelim 😀

  Yanıtla
 • Menderes Karakiraz

  Zamanında gidemedik.

  Yanıtla
 • Jonathon Vittek

  Thanks for your whole work on this website. My niece takes pleasure in working on research and it is simple to grasp why. We all notice all relating to the powerful ways you render worthwhile tricks via your website and therefore welcome response from website visitors on this topic while our own simple princess is without question understanding so much. Take pleasure in the rest of the year. Your performing a wonderful job. Jonathon Vittek

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir