BudvaSeyahat

Montenegro – Budva

Budva doğal güzellikleriyle mükemmel bir coğrafyanın olmazsa olmazı deniz ile birleşen tarihi yapıları ve plajlarıyla ünlü Karadağ sahil şehri.

Budva Hakkında Genel Bilgiler

Ülke

Karadağ

Dil

Karadağca – Hemen hemen herkes İngilizce Konuşabiliyor

Para Birimi

Euro

Time Zone

Kış: +1 Yaz +2

Telefon Kodu

+382

Priz Tip C- Tip F – Voltaj 230 – 50 Hz

Şehir 2500 yıllık geçmişiyle Adriyatik Denizi kıyısındaki en eski yerleşim yerlerinden biri. Hem tarihi hem yeni binalarıyla oldukça modern bir yapıya sahip. Diğer Karadağ şehirlerine göre oldukça canlı.

Ulaşım

Türkiye’den Başkent Podgorica’ya uçuş var ama diğer Balkan ülkelerine nazaran oldukça pahalı. Son anda gitmeye karar verdiğimiz için aşırı pahalıydı. Bizde Arnavutluk Tiran’a gidip oradan Budva’ya otobüsle geçmeyi mantıklı bulduk. https://busticket4.me/EN sitesinden bilet alabilirisiniz yada https://g.page/dritatravel?share haritadan terminallerine giderek bilet alabilirsiniz.

Yol yaklaşık 6 saat kadar sürüyor. Sınırda bir sorun çıkmıyor. Arnavutluk çıkışta pasaporta vize vurmuştu ama Karadağ tarafında polis otobüse gelip şöyle bir baktı ve devam dedi. Eğer Sırbistan’a gidecekseniz bu bir sorun oluşturuyor çünkü Arnavutluk – Sırbistan arasında Kosova savaşından kalma bir düşmanlık var. Sırplar bu savaşta 10 binlerce Arnavut’u katletmiş olmasına rağmen Sırbistan’da gördüğüm bir pankartta aynen şu yazıyordu ” Arnavut teröristler çocuklarımızı katletti. BM kör ve sağır “. Dediğim gibi eğer Sırbistan’a gidecekseniz bir posta ofisi bulup burada Karadağ girişi yaptırmanız gerekecektir. Burada yapılan giriş ile Sırbistan’a geçişte problem yaşamayacaksınız. Gelelim Budva’ya

Old Town

Eski şehir Budva Kalesi içinde bulunan çok iyi korunmuş binaları, daracık sokaklarıyla bugün turistik dükkanların merkezi haline gelmiş.

Old Town Beach

Surların dibinden başlayan kumu ve atlamak için güzel bir iskelesi mevcut.

Mogren Beach

Mogren Plajı Kayalıklara yaslanmış iki parçadan genellikle ince kum ve küçük çakıl taşlarından oluşan kumu ve çok temiz suyuyla mutlaka gidilmesi gereken bir plaj. Zaten Old Town’un hemen yanında olduğu için Budva içinde bir plajdır. Özellikle denize girmeyecekseniz bile bu plaja uzanan kemer yol harika bir görselliğe sahip. Plaja iki parçaya bölen kaya içindeki mağarayı görmekte fayda var. Girişte herhangi bir ücret talep edilmiyor. Şezlonglar uygun fiyatlı ama havlunuzu atıp yatabileceğiniz bol alanı da var.

Dukley Marina

Konaklama

Bir şehire gittiğimde oralı gibi yaşamayı tercih edip o ruhu hissetmeye çalışırım bu yüzden misafirler için olan otelleri tercih etmektense ev tutmayı tercih ederim. Burada tuttuğumuz evin teras tarzında bir balkonu vardı ve akşamları burada oturup şehri izlemek gerçekten güzeldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir